logo

نکاتی مهم در رابطه با فرش آشپزخانه

نکاتی مهم در رابطه با فرش آشپزخانه

همه ما می دانیم که آشپزخانه قلب هر خانه ایست. تمیزی و درخشندگی جای جای آشپزخانه نیمی از ترکیب یک خانه ی مرتب و بی نقص را بر عهده دارد. از آنجاییکه آشپزخانه جای پخت و پز و شست و شوست از اینرو می توان گفت که محل خرده های ریز نان و تکه های غذا و ذرات چربی و شیرینی ست.  عموماً تمیز نگه داشتن آشپزخانه از چسبندگی ها و چربی ها کار آسانی نیست مخصوصاً اگر به تمامی اینها وجود بچه های کوچک و حیوانات خانگی را هم اضافه کنیم.... با اینحال آیا پهن کردن فرش در آشپزخانه فکر خوبیست یا خیر؟ ما در این مقاله به مزایا و معایب این امر پرداخته ایم....

مزایای فرش آشپزخانه:

یکی از راه های جان بخشیدن به فضایی خالی و بی روح پهن کردن فرش مناسب درآنست. عموماً فرش ها به دلیل تنوع در رنگ و طرح هایشان و بدلیل وجود منسوجات بافتی می توانند هر فضای بی رنگ و سردی کهپوشیده شده از کفپوش، سنگ، ویا سرامیک با رنگ خنثی باشد را به محلی گرم و دلنشین از بافت و رنگ تبدیل نمایند. از اینرو انتخاب فرشی مناسب به آشپزخانه تان روح و گرما خواهد بخشید زیرا می توانید رنگ های زمینه ی آن را با وسیله های آشپزخانه و یا رنگ کابینت ها ست کنید.

ازآنجاییکه خانم خانه زمان بسیار زیادی را در آشپزخانه می گذراند از اینرو حفظ لطافت و راحتی زیرپا امری ضروری تلقی می شود و می بایست مورد توجه قرار بگیرد.

 

معایب فرش آشپزخانه:

بهم ریختگی و شلوغی فضا هنگام پخت و پز از دشواری های اجتناب ناپذیری ست که در تمامی آشپزخانه ها به چشم می خورد. به همین جهت باکتری ها و آلودگی های ناشی از پسماند غذاها در لابه لای پرزهای فرش امری قطعی ست که عموماً تمیز کردن آن نیز چندان کار آسانی نخواهد بود.

وجود فرش بر روی سطوح صاف و لغزنده معمولاً باعث ایجاد لغزندگی و جمع شدگی فرش خواهد شد. دقت داشته باشید وجود فرش هایی با چنین خصوصیات آنهم در آشپزخانه جاییکه دائماً حال رفت و آمد با کتری آب جوش و یا قابلمه ی غذا هستید کمی خطرناک بنظر می رسد. البته با چسبانیدن چسب های ضد لغزش در زیر فرش این مشکل نیز تا حدودی قابل حل است...

 

با تمام اینها چنانچه قصد خرید فرش برای آشپزخانه تان را دارید بهتر است بجای دقت به طرح و نقش، فرشی متناسب با کاربرد آشپزخانه انتخاب نمایید. همیشه سبک و سلیقه در انتخاب هرچیزی حرف اول را می زند اما دقت داشته باشید در این مورد بخصوص موادی که فرش از آن بافته شده و نوع فرش از طرح و نقش آن مهم تر است چرا که بسیاری از انواع فرش همچون فرش های پرزبلند ، فرش های طرح برجسته و یا فرش های دستباف که به شستشوی ویژه ای نیاز دارند نمی توانند انتخاب خوبی برای محیط چرب و یا مرطوب آشپزخانه باشند.

مواد سازنده فرش:

این یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در فرش آشپزخانه است.به عنوان مثال تمیز کردن فرشی با پرزهای پشمی در آشپزخانه آنهم بدون آسیب رساندن به بافت آن امری دور از واقعیت است. میتوان گفت که بهترین انتخاب برای آشپزخانه فرش هایی هستند که از مواد مصنوعی همچون پلی پروپلین بافته شده باشند زیرا تمیز کردن روزانه ی اینگونه فرش ها به مراتب آسان تر است.

بجای انتخاب فرش هایی با  پرزهای بلند و ضخیم بهتر اینست که از فرش هایی با پرز تخت و یا صاف مانند  گبه،موکت، قالیچه،گلیم و  یا گلیم فرش ها در آشپزخانه استفاده نمایید.

 

 

نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.