logo

مناسب ترین فرش برای اتاق خواب چه ویژگی هایی دارد؟

مناسب ترین فرش برای اتاق خواب چه ویژگی هایی دارد؟

اولین چیزی که که در انتخاب فرش به ذهن می رسد طرح و نقش آنست. حال آنکه عوامل زیادی در خرید یک فرش مناسب با فضای مورد نظر دخیل هستند.اغلب ما در انتخاب فرشی مناسب سر در گم می شویم زیرا نمی دانیم دقیقاً  باید چه چیزی را بیشتر از همه مد نظر قرار دهیم. عموماً با پهن کردن فرشی مناسب در هرگوشه از خانه می توان گرما وآرامش ویژه ای به آن قسمت از خانه بخشید. جاهای مختلف منزل به چیدمان مخصوصی نیازمند است. به عنوان مثال اتاقِ خواب می تواند وابسته به سلیقه ی هر شخصی متفاوت باشد. شما تنها کسی هستید که می توانید اتاق خواب شخصیتان را آنگونه که می پسندید طراحی و چیدمان کنید. یکی از عناصر حیات بخش و تاثیرگذار در طراحی و چیدمان هر اتاقی فرش آنست. پس از مبلمان این فرش اتاق است که از سلیقه ی مدرن و یا سنتی پسندِ اهل خانه خبر می دهد.

ممکن است انتخاب فرش مخصوص اتاق خواب امری بسیار ساده بنظر آید در حالیکه اغلب اینگونه نیست.  در تئوری اینگونه است که شما در گرمای تابستان و یا سرمای شدید زمستان از خانه بیرون آمده و فروشگاه های فرش را یکی پس از دیگری به دقت وارسی کرده و سرانجام فرش دلخواهتان را تهیه کرده و به خانه بر می گردید. اما حقیقت امر می تواند کمی پیچیده تر از اینها باشد....

پیش از آنکه تصمیم به خروج از منزل به منظور خرید فرش را بگیرید بهتر است  نکاتی را در رابطه با منزلتان مد نظر قرار داده و سپس نسبت به خرید فرش اقدام نمایید:

نور اتاق خواب:

دقت داشته باشید که نور طبیعی خورشید چگونه بر اتاقتان می تابد. چنانچه اتاق خواب شما شمالی باشد، نوری که از پنجره اتاقتان به داخل می تابد نوری سرد و بی روح خواهد بود. از اینرو، در انتخاب فرش هایی با رنگ های سرد و بی روح  بشدت اجتناب کنید. در غیر اینصورت می بایست منتظر ایجاد فضایی نه چندان دلپذیر در اتاقتان باشید.

رنگ فرش اتاق خواب:

خرید یک فرش که با رنگ اتاق خواب شما مطابقت دارد می تواند انتخاب درستی برای شما باشد. با اینحال این روش باید بدرستی مد نظر قرار گیرد چرا که ست کردن رنگ ها چندان هم آسان نیست. اگر رنگ فرشی که انتخاب می کنید بسیار نزدیک به رنگ پرده ها و یا روتختی تان باشد در نهایت اتاقی که طراحی می کنید بیشتر شبیه به یک تماشاخانه خواهد بود! به یاد داشته باشید که یک کانترست قوی می تواند از یک فضای یکدست و یکرنگ، فضایی مثبت و پر جنب و جوش بیافریند بنابراین رنگ های مکمل هم گزینه ای ایده آل در انتخاب فرش اتاقتان خواهند بود. همچنین به خاطر  داشته باشید که رنگ فرش اتاق خوابتان با اندازه ی اتاقتان نیز رابطه ی مستقیمی دارد! چنانچه اتاق شما بسیار کوچک باشد آنگاه انتخاب فرشی با رنگ تیره بدلیل جذب نور بیشتری که دارد، نه تنها زیبایی به آن نمی بخشد بلکه باعث دلگیری فضای اتاق شده و چه بسا آنرا کوچکتر نیز جلوه دهد. این در حالیست که پهن کردن فرشی با رنگ زمینه ی روشن از یک فضای کوچک، اتاقی گرم و روشن و به مراتب بزرگتر خواهد ساخت.

معمولاً برای ست کردن رنگ فرش با سایر وسایل اتاق می توانید به سراغ فرش های کلاژ بروید. کلاژهای خودرنگ بدلیل دارا بودن چندین تکه ی متفاوت، رنگ های بسیار زیادی را در خود جای می دهند. از اینرو می توانید فرشی که بیشترین رنگ زمینه ی مورد نظرتان را داراست انتخاب نمایید. همچنین اگر بدنبال رنگی خاص و یکدست هستید می توانید از میان کلاژهای رنگ شده آنچه را که نزدیکترین رنگ به اتاقتان باشد را برگزینید.

اندازه فرش اتاق خواب:

در انتخاب فرش اتاق خواب عموماً از ابعاد مستطیل شکل استفاده می شود. این مستطیل می تواند تمام اتاق خواب شما را پر کند و یا حتی فقط بخشی از آن را. این در حالیست که برخی سلایق طرفدار فرش های گرد کوچک و بزرگ در اتاقشان هستند.ابعاد یک فرش تنها با سلیقه و بودجه ی شما سر و کار دارد. در کل، هر چه فرشی که انتخاب می کنید بزرگتر باشد زیباتر بوده و جلوه ی بیشتری از زیبایی را به نمایش می گذارد. با اینحال ممکن است بخواهید فرشی با ابعاد کوچکتر تهیه کنید تا فقط بخشی از اتاق را پوشش دهد. فراموش نکنید که مهمترین امر در خرید فرش تنها سلیقه ی شماست....

مواد بکار رفته در بافت فرش:

پیش از خرید فرش به این فکر کنید که فرش اتاقتان قرار است چه میزان فشار، فرسودگی، آسیب های ناشی از رفت و آمد زیاد، و اثرات اشعه ی خورشید  را تحمل کند؟ چنانچه قرار است فرش اتاقتان در معرض شدید نور آفتاب قرار بگیرد و یا دستخوش آسیب و فرسودگی در برابر رفت و آمدهای فراوان قرار بگیرد پس خرید فرشی با الیاف شکننده و ظریف را از سر بیرون کرده و به دنبال فرشی با جنس ضخیم و مقاوم بگردید چرا که در غیراینصورت ناگذیرید پس از مدت کوتاهی فرشی فرسوده و آسیب دیده را در اتاق خوابتان تحمل کنید.

فرش هر اتاقی متناسب با روحیه و سلیقه ی صاحب آنست. امروزه انواع بسیار زیادی از فرش های ماشینی کلاسیک، ماشینی مدرن، گلیم فرش، گبه، فرش های پرزبلند، فرش دستباف کلاسیک، دستباف مدرن، انواع کلاژهای پوست و چرم، کلاژهای متنوع پوست و فرش، و انواع فرش کودک در بازار موجود است.  از اینرو هیچگونه محدودیتی در انتخاب فرش و قالیچه ی دلخواهتان نخواهید داشت. برای ساختن فضایی دلنشین و خاص می توانید همراه با چیدمانی مدرن در اتاق خوابتان و با پهن کردن یک فرش پوست و فرش بی نظیر  و یا انتخاب یک فرش وینتیج با رنگی مشابه رنگ پرده های اتاق حس مدرنیته را به بیننده القاء کنید. همچنین برای ساختن محیطی خودمانی و گرم می توانید فرش های پرزبلند را در زمره ی انتخاب هایتان قرار داده و ظاهری منحصر بفرد به اتاق خوابتان ببخشید.

اتاق کودک معمولاً به کارتون مورد علاقه ی کودک ارتباط مستقیم دارد. عموماً پسربچه ها به طرح های آلوین، باب اسفنجی، مکویین، بنتن، مینیون، مرد عنکبوتی و.. علاقه نشان می دهند. از طرف دیگر طرح هایی نظیر سیندرلا، فروزن، باربی، سفیدبرفی، و توت فرنگی و ....نظر دختربچه ها را بیشتر به خود معطوف می دارد.  

 

همیشه فرش های خانه روح بخش ترین فضا را ساخته اند. اینکه بدانیم چه فضایی از خانه را با چه فرشی مزین کنیم یکی از بنیادی ترین اصول در طراحی داخلی منزلمان است. برای ساختن خانه ای دلخواه با فضایی دلنشین، اغلب نیازی به صرف هزینه های کلان در طراحی دکوراسیون داخلی نیست. کافیست که بدانیم از فضای مورد نظرمان چه می خواهیم. با در نظر داشتن نکات ذکر شده می توان انتخابی صحیح تر و مناسب تر داشت تا بتوانیم خانه ای رویایی بسازیم...

از اینرو کافیست برای خود یک فنجان چای داغ بریزید و نم نم برف را از پنجره اتاقتان تماشا نمایید و یا با نوشیدن یک لیوان شربت بهارنارنج در گرمای طاقت فرسای تابستان در منزل بمانید و با در نظر گرفتن تمامی جنبه ها خرید فرش آنلاین را از فروشگاه فرش قالینو تجربه نمایید. ما آنچه را که می پسندید به خانه هایتان می آوریم.چه چیزی می تواند لذتبخش تر از دیدن و انتخاب فرش مورد نظر در خانه باشد؟!!

نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.