logo

فرش های دستباف، مخصوص خانه های سنتی یا مدرن؟

فرش های دستباف، مخصوص خانه های سنتی یا مدرن؟

فرش های سنتی دارای طیف وسیعی از رنگ ها، طرح ها و اشکال مختلف هستند که می توان گفت در هر خانه ای جایی برای خود پیدا می کنند. اینگونه فرش ها دارای گستره ی عظیمی از طیف رنگ های بسیار روشن تا رنگ های خیلی خنثی را در بر گرفته و براحتی با هر گونه چیدمانی از منزل ست می شوند. چنانچه طراحی داخلی منزلتان از سبکی مدرن پیروی میکند، فرش های دستباف پیچ جوزان و یا فرش ماهی ریز با توجه به الگوهای پیچیده و وجود رنگ های تند و برجسته ای که دارند نقطه ی عطفی در محیط های مدرن و مینیمالیستی بوجود می آورند.

از قرن های گذشته تا به امروز، طراحی فرش های سنتی بطور چشمگیری توسعه یافته و گرایشی بی نظیر را بوجود آورده است. مزیتی که در پس انتخاب فرش های دستباف نهفته است در آنست که طرح و نقش اینگونه فرش های سنتی هیچگاه از مد خارج نشده و همانند نسل های گذشته، همچنان محبوب خواهند بود.

با گذشت زمان برخی از طرح ها به منظور تطابق با سلایق امروزی دستخوش تغییرات اندکی شدند. از جمله این تغییرات می توان به شکل های هندسی و طرح های انتزاعی اشاره کرد که به شکل قابل توجهی جای خود را به اشکال جزیی تر در فرش داده اند.

طرح های جدید بیشتر زمینه های پر گل دارند که در طراحی اتاق پذیرایی منزل بسیار پرکاربرد بوده و با وجود رنگ های زنده ای همچون لاکی، مسی، صورتی، و گلبهی باعث روح بخشی به فضای اصلی خانه خواهند شد. طرح های هندسی فرش های قدیمی تر در مقایسه با طرح های تغییریافته ی امروزی دارای سبک و سیاق خود بوده و همین خاصیت منحصر بفرد آنان باعث شده تا مناسب دکوراسیون های متفاوتی باشند.

طرح و نقش های کهن در طراحی فرش همچون فرش گل فرنگ، فرش چهارچنگ، فرش ماهی ریز، فرش ماهی درشت، فرش پیچ، فرش شاه عباسی، و فرش بته را میتوان در زمره ی  فرش های اصیل ایرانی قرار داد که از دیرباز تاکنون طرفداران فروانی داشته اند و هنوز هم جزء پرفروش ترین ها هستند. میتوان گفت این سبک از فرش ها هم زینت بخش چیدمان خانه های سنتی هستند و برخی از آنها هم فضای مدرن خانه را دستخوش شوکی بی نظیر نموده که تلفیقی از مدرنیته و اصالت را ارائه میدهد...

نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.