logo

شرایط تمیزکردن فرش های گوناگون

شرایط تمیزکردن فرش های گوناگون

فرش های دستباف

از دیرباز تا کنون تمیز کردن فرش های دستباف از حساسیت بالایی برخوردار بوده است. در گذشته از جاروهای دستی استفاده می شد و بدلیل ضخامت برس آنها به الیاف و همچنین کرک فرش آسیب جدی وارد می شد. امروزه حتی کشیدن جاروبرقی بر روی فرش های دستباف نیز وابسته به شرایطی ست.

  • هنگام جاروکشیدن فرش دستباف از ساده ترین برس جاروبرقی خود استفاده نمایید.
  • ابتدا فرش را برگردانید و از پشت فرش شروع به جارو کشیدن کنید. با این کار گرد و غبار و کرک های ریخته شده میان الیاف فرش را به راحتی جذب خواهید کرد و دیگر نیازی نیست که چندین بار جارو را روی فرش بکشید. سپس فرش را به حالت اولیه برگردانده و روی فرش را به جهت خاب فرش جارو نمایید. پس از کشیدن تمام سطح فرش، برس را عوض کرده و با استفاده از سریِ دستی جارو حاشیه های فرش را بکشید. با اینکار دیگر آسیبی به ریشه ها و حاشیه های فرش وارد نخواهد شد.

موکت های ساده یا طرحدار و برجسته

برای جارو کردن موکت های ساده و یا برجسته می بایست از قدرت مکش پایین جاروبرقی استفاده کنید. بخاطر داشته باشید که هرگز نباید از برس های ضخیم و با مکش بالا  برای جارو کردن موکت ها استفاده نمایید چرا که باعث آسیب رساندن به کرک ها و قلاب های ریز موجود در بافت موکت خواهد شد.

فرش های ماشینی

برای جارو کردن فرش های ماشینی کافیست که از برس ساده و مکش متوسط جاروبرقی استفاده نمایید. فراموش نکنید بمنظور بهتر جلوه دادن رنگ های فرش، جهت جارو را از خاب فرش شروع کرده و از بالا به پایین بکشید.

فرش های پرز بلند

مزیت پادری های کوچک پرزبلند در آنست که می توان بجای جارو کشیدن پی در پی آنها را بیرون از خانه بتکانید تا تمامی گرد و خاک آن پاک شود. بهمین راحتی! اما اینکار را نمی توان در سایزهای بزرگتر انجام داد. در جارو کردن فرش های پرز بلند توجه داشته باشید که از برس معمولی با مکش متوسط استفاده کرده و ابتدا به آرامی بر روی بخش های برجسته ی آن می کشیم. سپس برس را عوض کرده و سریِ گرد و یا دستی را نصب و دوباره روی قسمت های تخت و برجسته می کشیم. فراموش نکنید که بکارگیریِ برس های ضخیم و یا کشیدن لوله ی جارو برقی بطور مستقیم بر روی فرش می تواند باعث ایجاد آسیب جدی به بافت فرش و کشیدن و رها کردن نخ های فرش شود و بدین ترتیب از عمر فرش بکاهد.

پاک کردن و لکه بری فرش

تمیزکننده های تجاری ممکن است حاوی سفید کننده، سوزاننده، و یا مواد ساینده  باشند که می توانند رنگ الیاف فرش را تغییر دهند. از اینرو، قبل از استفاده از هر گونه مواد تمیز کننده، آنها را در یک قسمت غیر قابل توجهی از فرش امتحان کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ آسیب برگشت ناپذیری وجود ندارد.

نکاتی در رابطه با رفع لکه ها و آلودگی های روزمره از روی فرش

  • به محض ریختن هرماده ی جامد و غیر جامد(خوراکی و غیرخوراکی) بر روی فرش آن را با یک قاشق پلاستیکی جمع کنید.

  • پس از ریختن مواد و یا ایجاد لکه بر روی فرش از مالیدن آن ناحیه از فرش و پخش کردن و نفوذ رنگ و لکه  بشدت اجتناب نمایید...

  • در صورت ریختن مایع بر روی فرش آن را با دستمال تمیز آشپزخانه، دستمال توالت ضخیم، و یا هر دستمال نخی دیگری جذب نمایید.

  • لکه ی ایجاد شده روی فرش را با استفاده از آب ولرم و دستمال نخی پاک کرده و آن قسمت از فرش را خشک نمایید.

  • چنانچه لکه پابرجاست مقدار کمی از ماده ی شوینده ی شیمیایی (فاقد مواد سفید کننده) را بهمراه آب ولرم با یک پارچه نخی بر روی ناحیه ی لک شده به بالا و پایین بکشید و سپس خشک نمایید.

  • در صورت چسبیدن آدامس به تار و پود فرش بهتر است بجای دستکاری کردن و کشیدن و پخش کردن چشبندگی آن به نواحی دیگر با قطعه ای یخ بر روی آن کشیده و بدین ترتیب تکه ی آدامس سخت شده و از تار و پود جدا خواهد شد. سپس می توانید با ترکیب مقدار کمی آب و سرکه ناحیه مورد نظر را بطور کامل پاک کنید.
  • اگر هنگام جابجایی شمع قطارات پارافین بر روی فرش ریخت نگران نشوید! کافیست توسط یک تکه کاغذ روغنی بر روی نقطه ی مورد نظر گذاشته و با اتو بر روی آن بکشید. اینکار را تا زمانیکه لکه ی شمع کاملا ً جذب کاغذ شود ادامه دهید.
  • لکه های ناشی از چایريال قهوه، نسکافه، شیر و یا شربت را نیز با کمک فرمول ذکر شده در بالا (مقدار کمی ماده شوینده ی معمولی با آب ولرم) و به کمک اسفنج نرم از روی فرش پاک کنید.
نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.