logo

راهنمای انتخاب فرش مناسب برای فضای مناسب

راهنمای انتخاب فرش مناسب برای فضای مناسب

 فعالیت روزمره، کارهای شخصی، فعالیت های بیرون از منزل، مراقبت از کودکان، کارهای مرتبط با حیوانات خانگی و .... زمان زیادی از روز را به خود اختصاص می دهند. ازینرو، بهتر است گردگیری و تمیزکاری هر روزه ی منزل را به حداقل برسانیم. این امر شامل تمیزنگه داشتن مبلمان، میزها ، سطوح مختلف، پرده های منزل، و بویژه فرش ها می باشد. به منظور کاهش زمان و انرژی مصرفی که صرف تمیز نگه داشتن فرش های منزل می شود بهتر است پیش از خرید فرش برای فضای بخصوصی از منزل سوال های زیر را از خود بپرسیم:

فرشی که می خواهم بخرم قرار است در کدام قسمت از خانه ی من قرار گیرد؟

  • با وجود اینکه فرشی که انتخاب می کنید می بایست مطابق با طراحی و رنگ آمیزی چیدمان و فضای داخلی منزلتان باشد، با اینحال تصور اینکه فرش مورد نظر باید کجای منزل قرار گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، چنانچه درب ورودی منزل شما محل پر رفت و آمد با کفش های خاکی و گلی، محل ورود دوچرخه و کالسکه باشد، بهتر است از پهن گردن هرگونه فرش در این قسمت از خانه خودداری کرده و بجای آن از یک پادری ساده استفاده نمایید.
  • به منظور جلوگیری از کمرنگ شدگی و آسیب دیدگی فرش در اثر نور خورشید می توانید هرازگاهی فرش را سر و ته بیاندازید تا زاویه ی تابش مستقیم نور خورشید بر جاهای مختلف فرش یکسان بتابد.اگر امکان جابجایی فرش وجود نداشته باشد حدالمقدور تا زمانیکه در اتاق حضور ندارید پرده ها را کاملا ببندید تا اثر اشعه آفتاب بر روی فرش تا جاییکه ممکن است کاهش یابد.
  • در هنگام انتخاب و خرید فرش به ابعاد فرش دقت داشته باشید. چنانچه فرش مورد نظر حتی کمی بزرگتر از فضای اتاق باشد ناگذیرید که کناره های آن را که به سمت دیوار است تا کنید و اینکار علاوه بر تاخوردگی و آسیبب لبه های آن، باعث می شود جلوه ی زیبای فرش بطور کل از بین رفته و باعث جلب توجه در چیدمان منزل شود. بنابراین پیش از اقدام به خرید ابعاد اتاق مورد نظر را با دقت اندازه گیری کنید.

 

کاربرد فرش خریداری شده چیست؟

چنانچه بدنبال فرش برای فضای خاصی از منزل هستید پیش از خرید به کاربردی بودن آن اطمینان حاصل نمایید. به عنوان مثال، اگر بدنبال فرشی خاص برای اتاق پذیرایی و یا سالن غداخوری هستید باید علاوه بر طرح و نقش مرتبط با رنگ پارچه مبلمان و پرده ها، به اندازه فرش نیز دقت کافی داشته باشید. چنانچه بخواهید علاوه بر میز، مبلمان نیز کاملا بر روی فرش قرار بگیرند می بایست فرشی در ابعاد کلی اتاق پذیرایی انتخاب کنید. همچنین می توانید یک فرش کوچک به اندازه ی زیر میزغذاخوری خود تهیه کنید که این مدل از سبک چیدمان کلاسیک پیروی می کند.

چه کسی قرار است از این فرش در منزل بیشتر استفاده کند؟

تمیزکردن و تمیز نگه داشتن منزلی که در آن به تنهایی زندگی می کنید بسیار دشوار است با اینحال اگر وجود بچه ها و حیوانات خانگی را هم به آن اضافه کنیم وقت و انرژی مورد نیاز آن چندین برابر خواهد شد. از اینرو، فرش های تخت با پرزهای کوتاه انتخاب های بهتری برای خانه های پرجمعیت و پر رفت و آمد هستند. به عنوان مثال الیاف کنفی را در فرش در نظر بگیرید. بسیار گرم، جذاب و به روز هستند و اکثر اوقات با یک جاروبرقی ساده براحتی از گرد و غبار و آلودگی تمیز می شوند. همچنین اگر فرش های پشمی را انتخاب کنید، فرشی را برگزیده اید که با وجود کرک های کم، سطحی نرم و لطیف و در عین حال بدون بادکردگی اضافی را در اختیار شما قرار می دهد...

نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.