logo

خرید اینترنتی موکت، تشخیص مرغوبیت جنس موکت ها

خرید اینترنتی موکت، تشخیص مرغوبیت جنس موکت ها

بطور یقین تا بحال با این موضوع مواجه شده ایدکه چگونه از جنس موکت و یا فرشی که بطور اینترنتی سفارش می دهید آگاه شوید؟ گاهی حتی دیدن موکت ها و لمس جنس سطح آنها نیز نمی تواند کمکی به انتخاب شما بکند. این مقاله به شما می آموزد که چطور نوع بافت، جنس نخ و کاربرد موکت انتخابی خود را تنها با دیدن مشخصات آن بشناسید و دیگر دغدغه ی خرید حضوری موکت را نداشته باشید. موکت های موجود در بازار از الیاف متفاوتی اعم از الیاف طبیعی و یا ترکیبی با مواد مصنوعی بافته می شوند. نوع الیافی که از آن موکت بافته می شود تا حد زیادی نشانگر انسجام بافت موکت، زیبایی ظاهری، و در نهایت عملکرد بهینه ی آن می باشد. از اینرو پیش از خرید بهتر است تمامی جوانب یک موکت خوب و بادوام  را بسنجیم.

دسته بندی الیاف موکت های مختلف را میتوان به پنج دسته ی زیر طبقه بندی نمود:

  • پشم
  • پلی آمید
  • پلی پروپیلن
  • پروپیلن+اکریلیک
  •   پلی استر

 

جنس پشم

جنس پشم در بافت موکت یکی از ارزنده ترین و البته قیمتی ترین نوع در میان همتایان خود بشمار می آید. از آنجاییکه موکت های پشمی از مواد کاملاً طبیعی بافته می شوند از اینرو خاصیت ارتجاعی و بسیار مقاومی در برابر ضربه و فشار وسایل دارند. موکت های پشمی بدلیل دارا بودن الیاف طبیعی و نه مصنوعی، رطوبت را جذب و در خود نگه می دارد از اینرو تعجبی ندارد که محل تجمع حشرات ریز و کک و کنه باشند.

 

جنس پلی آمید

جنس پلی آمید در صنعت فرش موکت با همان اصطلاح عمومی "نایلون" شناخته می شود و میتوان از آن  در صنعت بافت موکت به عنوان مقاوم ترین و بادوام ترین جنس یاد کرد. با اینحال علاوه بر سرسختی و دوام بالای آن بسیار انعطاف پذیر بوده و خاصیت ارتجاعی بالایی دارد. می توان گفت که موکت از جنس پلی آمید بدلیل تراکم بالا دارای مقاومت فوق العاده ای در برابر حرارت، فرسایش، و آسیب دیدگی ست. از اینرو دیگر نگران کوبیدگی پایه های مبلمان، تختخواب و سایر وسیله های منزل بر روی موکت نباشید زیرا به راحتی پس از تغییر جای مبلمان فرورفتگی اندک ناشی از سنگینی وسایل منزل خیلی زود برطرف خواهدشد. موکت های پلی آمید فاقد پرزدهی نیز می باشند.

  • جنس پلی آمید نوعی از الیاف مصنوعی ست که عملکرد فوق العاده ای دارد.
  • جنس موکت پلی آمید دارای ظاهری شیک و بافت نرم و لطیفی می باشد.
  • جنس پلی آمید دارای انسجام مواد خاکی ست که در برابر حرارت و فرسایش مقاوم تر است از سایرین است. از اینرو موکت های از جنس پلی آمید بسیار منسجم و با دوام اند.

از دیگر ویژگی های موکت با جنس پلی آمید می توان به الیاف بسیار مرغوب آن اشاره کرد. این الیاف براحتی بر اثر وزن اجسام سنگین همچون مبل، میز، تختواخواب و غیره کوبیده نمی شود و در صورت جابجایی دکوراسیون، فرورفتگی حاصل شده پس از گذشت زمان کوتاهی به حالت اول باز خواهد گشت. این جنس مانع از گسترش آتش سوزی شده و شعله ی آتش را در خود پخش نمی کند.عایق مقاومی در برابر صدا، گرما، و مقاوم در برابر نور خورشید و رفت و آمد زیاد است. ثبات رنگ موجود در موکت های پلی آمید در برابر نور آفتاب و همچنین عدم فرسایش و تغییر فرم در اثر ترافیک زیاد نمونه ای از مناسبترین موکت ها برای محل کار، ادارات، آموزشگاه ها، شرکت ها، موسسات،  و سایر مراکز پر رفت و آمد است.

پلی پروپیلن

جنس پلی پروپیلن نوعی از الیاف مصنوعی است که قیمت موکت های آن به نسبت موکت های پلی آمید دارای قیمت نسبتاً پایین تری هستند. موکت های پلی پروپیلن ضد لک، ضد رطوبت و همچنین مقاوم در برابر اشعه ی نور خورشید می باشند. این الیاف نسبت به موکت های پلی آمید دارای مقاومت پایین تری هستند و ممکن است فرورفتگی های حاصل از فشار اثاث منزل بصورت طولانی مدت بر روی موکت باقی بماند. میزان انعطاف پذیری آنها نیز نسبت به موکت های پلی آمید کمتر است. به هرحال موکت های جنس پلی پروپیلن علاوه بر شباهت هایی که با جنس پلی آمید دارند بیشتر از اینکه برای شرکت ها، مدارس، موسسات و ادارات مناسب باشند برای محیط های داخلی منزل مناسب ترند. از اینرو می توانید حتی برای بخش های پر تردد منزل از موکت های پلی پروپیلن استفاده کنید زیرا نسبت به موکت های پلی آمید ارزان تر بوده و در برابر لکه، نور خورشید و فرسایش هم مقاوم هستند. نکته قابل توجه اینست که موکت های جنس پلی پروپیلن آب و سایر مایعات را بخود جذب نمی کند. از اینرو چنانچه مایل به خرید موکتی با جنس مرغوب و ارزان تر نوع پلی امید هستید، موکت پلی پروپیلن بهترین انتخاب برای شماست.

 

پلی استر

الیاف پلی استر در طبقه ی الیاف بسیار نرم و لطیف بوده و بعضاً برخی از الیاف آن از بازیافت مواد پلاستیکی تولید می شوند. تنوع رنگ در این مدل از موکت ها بسیار زیاد بوده و بیشترین شباهت را به موکت های پشمی دارند. با این تفاوت که برخلاف موکت های پشمی در خطر نفوذ حشرات، بیدخوردگی نفوذ رطوبت و ایجاد کپک قرار ندارد. موکت های پلی استر طرح و نقش های فراروانی در رنگ های بیشمار ارائه می کند. ضد حساسیت بوده و براحتی قابل تمیز شدن هستند. جنس پلی استر ضد لکه می باشد و به مرور زمان تغییر رنگ نداده و ظاهری فرسوده بخود نمی گیرد. با اینحال موکت های پلی استر نسبت به موکت های پلی آمید و پلی پروپیلن دارای ویژگی های مثبت کمتری است.

 

 

موکت کات پایل چیست؟

این نوع موکت از  برش حلقه های کرک برای ایجاد سطحی صاف و یکدست تولید می شود.

موکت فریز چیست؟

موکت فریز نوعی از کات پایل است با این تفاوت که توسط نخ پیچیده شده ظاهری براق تر دارند.

موکت لوپ پایل چیست؟

موکتی که نخ های الیاف آن قطع نشده باشند و به نوعی سر و ته نخ خاب موکت به سطح موکت حلقه شده باشد لوپ پایل نامیده می شود.

 گِیج چیست؟

فاصله میان نخ ها در عرض موکت را گیج می نامند.  به عبارت دیگر تعداد سوزن ها در هر اینچ از عرض موکت تافتینگ گیِج آن موکت است. به عنوان مثال، اگر گِیج موکتی 10/1 باشد یعنی تراکم نخ های بافته شده در عرض بسیار بیشتر از موکتی ست که گِیجِ نخ های آن 8/1 است.

نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.