logo

تفاوت فرش های گوناگون در چیست؟

تفاوت فرش های گوناگون در چیست؟

سوالی که بارها و بارها شنیده ایم و ذهن هر کسی را به خود معطوف می دارد اینست که تفاوت میان فرش های گوناگون در چه چیزی ست؟ با وجود انواع گوناگون و تنوع بیشماری  از فرش های موجود در بازار، ما در این  بخش می خواهیم در رابطه با دسته های گوناگون فرش صحبت کنیم.

فرش های دستباف:

این دسته از فرش ها در زمره ی گرانترین و ارزنده ترین نوع فرش ها بشمار می آیند. می توان گفت که این امر بدلیل زحمت و مشقت فراوان بافنده ی آن و همچنین مدت زمان زیادی که بافتن آن نیاز دارد می باشد. در بافت این نوع فرش نخی از پشت  به دور یک رشته تار حلقه شده و توسط دستان بافنده گره خورده و بریده می شود. از اینرو تمامی گره های فرش یک به یک با روح دستان زبردست  بافنده گره می خورد.

فرش دستباف

فرش های ماشینی:

همانطور که از نامش پیداست فرش های ماشینی توسط دستگاه های فرشبافی و در کارخانه ها تولید می شوند. عموما مواد بکار رفته در بافت فرش های ماشینی  اکرلیک، پلی استر و های بالک هستند در حالیکه در بافت فرش های دستباف از کرک، پشم، و ابریشم طبیعی استفاده می شود.

 

فرش های پرزبلند:

 فرش های پرزبلند به دو صورت دستی و ماشینی بافته می شوند. این نوع از فرش ها روندی مشابه فرش های دستباف را از سر می گذرانند یعنی در هر تار عمودی نخی افقی از پشت به دور آن حلق می شود با این تفاوت که بجای ایجاد گره در تار و پود، پوششی از چسب لاتکس در سرتاسرِ پشتِ فرش برای ثابت نگه داشتن تار و پودها استفاده می شود. از آنجاییکه بافت آنها به فرش های دستباف بسیار نزدیک است از اینرو ظاهری شبیه به فرش های دستباف ولی ارزانتر دارند. گرچه فرش هایی با پرز های بلندتر و کرکی تر شاید بسیار لوکس به نظر برسند، با اینحال آنهایی که پرزهای کوتاه تر و متراکم تری دارند معمولا از کیفیت بالاتری برخوردارند.

فرش پرزبلند

 

فرش های تخت بافت:

اینگونه فرش ها از پنبه و یا پشم تابیده شده بافته می شوند و هیچگونه پرزی ندارند. از مزیت های این مدل با دوام و مقرون به صرفه بودن آنست. از محبوب ترین این سبک از فرش می توان به "دوری" هندوستان و "گلیم" ترکیه اشاره کرد.

گلیم

 

فرش های قلاب دوزی شده:

از ظاهر فرش های قلاب دوزی شده به نظر می رسد که حلقه های شل تری نسبت به فرش های معمولی داشته باشند. این مدل از بافتن نوارهای پارچه ای و یا کهنه بدست می آید که بسیار ارزان قیمت بوده و حتی قابل بافتن در منزل نیز می باشد.

فرش های وینتج:

شروع روی آوری به این مدل از فرش به اواسط قرن بیستم باز می گردد.  این مدل تلفیقی از تجربه، نوآوری در هنر، صنعت، و فرهنگ هاست. این سبک مرزها را در نوردیده و باعث ایجاد محدودیت هایی در سبک بافتی و بصری در طراحی  شده و بدین ترتیب تفاوتی شگرف در ظاهر فرش ایجاد می نماید. این فرش های شگفت انگیز از ویژگی های هندسی، تاثیرات هنری غریب، و طرح های رنگارنگ الهام گرفته شده و کاملا انتزاعی می باشند. به این سبک از فرش ویینتیج و یا کهنه وار نیز می گویند. در حقیقت در اینگونه فرش ها بخش هایی از طرح فرش سنگشور شده و یا  پرزهای آن قسمت چیده می شود بدین طریق این مدل تبدیل به فرشی کهن و شبه تاریخی می شود. این طرح یکی از جدیدترین سبک های موجود در بازار محسوب می شود. با اطمینان می توان گفت که فرش ویینتیج تلفیقی از مدرنیته و اصالت بوده و برای کسانی که بدنبال مدل های بروز هستند بسیار مطلوب می باشد.

فرش وینتیج

 

فرش های کلاژ:

فرش کلاژ یا چهل تکه فرش هایی هستند که با جدا کردن تکه های مختلف از فرش های گوناگون و دوختن آنها کنار هم حاصل می شود.  بدین گونه که ابتدا تکه هایی از فرش های قدیمی با اندازه های استاندارد بریده می شود سپس با توجه به سبک و طرح و با  رعایت حس زیبایی شناسی تکه های مختلف به یکدیگر (بصورت دستی و یا ماشینی) دوخته می شود. اگر فرش کلاژ شده با همان رنگ های اصلی خود دوخته شوند به آن کلاژ خودرنگ و چنانچه به منظور یکدست تر و زیباتر شدن فرش،کل آن را رنگ می کنند که به آن کلاژ رنگ شده گویند.

فرش کلاژ

فرش پوست و چرم:

این سبک از فرش از مدل کلاژ پیروی می کند با این تفاوت که در بخش اعظم فرش از تکه های پوست طبیعی حیوان استفاده می شود.  عموما تکه های پوست در تناژ سفید، کرم، قهوه ای روشن، تیره، و سیاه موجوداند. ترکیب رنگ های مذکور طرحی نوین و بسیار چشم نوازی را حاصل می کند که بی شک برای زندگی به سبک امروز بسیار دل انگیز می باشد. همچنین از تکه های فرش ماشینی نیز می توان در فرش پوست و چرم استفاده نمود که تلفیق آنها نظر هر بیننده ای را جلب خواهد کرد.

فرش پوست و چرم

نظر خود را در مورد این مقاله ثبت کنید

نظری یافت نشد.